2014
2014. január | 2014. február | 2014. március | 2014. április |
2014. május | 2014. június | 2014. július | 2014. augusztus |
2014. szeptember | 2014. október | 2014. november | 2014. december |
2013
2013. január | 2013. február | 2013. március | 2013. április |
2013. május | 2013. június | 2013. július | 2013. augusztus |
2013. szeptember | 2013. október | 2013. november | 2013. december |
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2014. december
Nature Communications 5 (2014) 5297
Szerzők: Vértesi Tamás és Brunner Nicolas
Ilyen izgalmas kérdéskörben felvetett problémával foglalkozik az alább ismertetendő közlemény is.
A kvantuminformatika egyik legfontosabb erőforrása az összefonódottság: két mikroszkópikus részecske (például fotonpár), bármilyen távol is van egymástól, fizikai állapotuk össze van kapcsolva. Az egyik részecskén történt mérést vagy zavarást azonnal érzékeli a másik részecske is. Ezen jelenség a mikroszkópikus világ különös sajátsága, felfedezésében meghatározó szerepet játszott például Einstein és Schrödinger is. A kvantuminformatika fő célja az összefonódottság minél jobb kiaknázása.
A kvantumteleportációs eljárás is összefonódott kvantumállapotok meglétén alapszik. Segítségével egy foton kvantumállapotát tetszőleges helyre teleportálhatjuk anélkül, hogy a foton a két hely között bárhol is megjelenne. Köznapi hasonlattal élve, képzeljünk el két "kvantum" faxgépet a világ két pontján, az egyiket Alaszkán, másikat Budapesten. Ha Alaszkán Alíz preparál egy fotont, tárcsázza Bob számát és megnyomja az "elküld" gombot a faxgépén, egy pontosan ugyanilyen tulajdonságú foton fog kijönni Bob faxgépéből Budapesten. A hagyományos faxgéptől eltérően viszont a két hely között fizikailag sehol sem jelenik meg az elküldött foton állapota, így nem is tudjuk útközben elcsípni Alíz fotonjának állapotát. Ezt a rejtélyes jelenséget hívjuk kvantumteleportációnak, ami csakis akkor mehet végbe, ha Alíz és Bob a "kvantum" faxgépükön kívül még egy összefonódott részecskepárral is rendelkeznek.
Az összefonódottság viszont nincs mindig tiszta formában jelen a természetben. Ugyanakkor modern kvantumoptikai módszerekkel lehetőség nyílik arra, hogy több, kevéssé összefont fotonpárból létrehozzunk egy tökéletesen összefont fotonpárt. Ezen kvantuminformatikai eljárást az "összefonódottság desztillációjának" hívják.
Azonban létezik az összefonódottságnak egy olyan formája is, ami desztillációs eljárással nem nyerhető ki, így mintegy láthatatlan formában jelentkezik a természetben. Asher Peres, aki a kvantuminformatika úttörője és egyike a kvantumteleportáció felfedezőinek, még 1999-ben azt a jóslatot tette, hogy ez a fajta láthatatlan összefonódottság, bár egy izgalmas konstrukció, alkalmazás szempontjából mégis teljesen haszontalan: nem képes arra, hogy a klasszikus világban előállítható kapcsolatoknál erősebbet, úgynevezett nemlokális korrelációkat hozzunk létre vele. Ilyen nagyon gyengén összefont állapotokkal például a fentebb leírt kvantumteleportációs eljárás sem működhet.
Asher Peres ezen híres sejtését azóta számos tanulmány támasztotta alá, de csak részeredmények születtek, a sejtést bizonyítani nem tudták. Kiemelt cikkünkben ezért is volt váratlan a közölt eredmény: sikerült a sejtésre egy konkrét ellenpéldát találni. Nevezetesen, egy olyan láthatatlan, nem-desztillálható állapotot konstruáltak az Atomki és a Genfi Egyetem kutatói, amely képes a klasszikus fizika által megengedett (úgynevezett lokális) hatásoknál erősebb (úgynevezett nemlokális) hatást előidézni. Ezen nemlokális hatást John Stuart Bell kvantumfizikus egyenlőtlenségének sérülése révén sikerült kimutatniuk. Bár Peres sejtésének megcáfolása elméleti jelentőségű, izgalmas kihívást jelent a jövőben kvantumoptikai módszerekkel történő megvalósítása is.
2014. november
The role of dissociative excitation and statistical aspects
Szerzők: Lattouf E., Juhász Z., Chesnel J.-Y., Kovács S. T. S., Bene E., Herczku P., Huber B. A., Méry A., Poully J. C., Rangama J., Sulik B.
Negatív töltésű H- ionok (hidrogén anionok) keletkezését figyelték meg speciális körülmények között. Pozitív töltésű OH+ kationokat ütköztettek a céltárgy-atommal és az ütközés hatására a kationból kiszakadt hidrogén ionokat vizsgálták. Azt találták, hogy a keletkezett H- ionok intenzitásának térbeli eloszlása arányos a céltárgy-atomon szóródott (töltés nélküli) H atomok elméleti úton meghatározott szögeloszlásával. Felmerült a kérdés, hogy teljesül-e ez az ütközés által leszakított H+ ionokra is. Ezért mind a negatív, mind a pozitív ionok keletkezéséhez vezető molekula-szétesési folyamatokat tanulmányozták: 7 keV energiájú OH+ ion-nyalábot ütköztettek argon céltárgy-atomokkal. Kiderült, hogy a negatív és pozitív ionok szög- és (ezen felül) energiaeloszálsa is nagyon hasonló. Ezek a megfigyelések azt sugallják, hogy a kiszakadt (OH+ ionbeli) H-centrum végleges töltéseloszlása egyszerű statisztikai törvényekkel leírható, függetlenül attól, milyen közel kerültek egymáshoz az ütköző atomi centrumok.
A méréseket kis szórási szögekre (3°-30°) is kiterjesztették. Ez a tartomány (a lágy ütközések tartománya) azért nagyon érdekes, mert a centrumok nem kerülnek egymáshoz nagyon közel és a H-centrumnak átadott kinetikus energia nem feltétlenül elég ahhoz, hogy kiszakadjon a molekulából. Ezért itt azt várhatnánk, hogy az ütközésben nem keletkezik H- ion. Ennek ellenére nagy H- ion hozamokat mértek ebben a tartományban is. Ez csak úgy lehetséges, ha az OH+ molekula ion olyan (forgási, rezgési) állapotba gerjesztődik az ütközés kezdetén, amelyben a molekulakötés gyenge vagy az állapot önmagától szétbomlik. Az utóbbi eset ellenőrizhető. Ha egy ilyen gerjesztett molekula önmagától szétesik, az energiafelszabadulással jár együtt, ami megnöveli a töredékek energiáját. A kísérletek valóban azt mutatták, hogy a vártnál kissé nagyobb a H- és H+ ionok energiája ebben a tartományban.
Összefoglalva, egy olyan váratlan folyamat részleteire derült fény, amelynek elméleti leírása kihívást jelent. Ez a folyamat mindenütt érdekes, ahol hidrogént tartalmazó molekulák vagy ionok ütköznek, mert a kísérletek szerint a folyamat az összes ilyen ütközési rendszernél lejátszódik. Az ütközésekben termelt nagy reakcióképességű H- és H+ ionok kémiai változásokat idéznek elő a környezetükben, amelyek asztrofizikai és élettudományi folyamatokban játszhatnak jelentős szerepet.
2014. október
Szerzők: Ricz S., Buhr T., Kövér Á., Holste K., Borovik A., Schippers S., Varga D. és Müller A.
15 éve a fotoelektronok intenzitásának szögeloszlását tanulmányozzuk annak érdekében, hogy a foton-atom kölcsönhatásokat jobban megismerhessük. A folyamatot jól jellemző ún. kétszeresen differenciális (energia és a kibocsátási szög szerinti) hatáskeresztmetszeteket (angol rövidítése DDCS) mérünk, melyek különösen érzékenyek a fotonok befogását követő, elektron-kilökéssel járó (ionizációs) kölcsönhatásokra. A megfigyelt szögeloszlások alakja általában nem izotróp. Az alakot több paraméter határozza meg, amelyek függenek a beérkező foton energiájától is. A paraméterek számából, azok energiafüggéséből egyértelműen lehet következtetni a fontosabb kölcsönhatásokra, az ún. dipól, nem-dipól valamint az ionizációs, gerjesztési folyamatok szerepére. Az ismert elméleti modellek azonos hatáskeresztmetszetet jósolnak a ψ=0°180° polárszög-tartományra (a ψ polárszöget a foton impulzusvektorához viszonyítva mérjük), ami a tértükrözéssel szembeni invariancia következménye (más szóval paritás-megmaradás).
Kísérleteinkben lineárisan polarizált szinkrotronsugárzással (az elektromágneses hullám rezgése síkban történik) kiváltott egyszeres ionizációs folyamatokat vizsgáltunk. Nemesgáz atomokat sugároztunk be, a kilökött elektronokat nagy energia- és szög-feloldású fotoelektron spektroszkópiás módszerrel észleltük. Méréseinket a beérkező foton polarizációs és impulzus vektorai által kifeszített síkban végeztük: az általunk kifejlesztett és megépített ESA-22 elektronspektrométer egyidejűleg analizálta a céltárgyból kilépő elektronok energia- és szögeloszlását 20 (ESA-22L) illetve 22 (ESA-22G) különböző szögértéknél. Vizsgálatainkhoz két szinkrotronon fénynyalábját használtuk fel (Lund, Svédország és Hamburg, Németország) valamint két elektronspektrométert is alkalmaztunk. Referenciaként argon atomokat is besugároztunk és a belőlük nyert, ún. Auger-elektronok segítségével a mérő berendezésekhez köthető hibaforrások legtöbbjét megszüntettük. A (0°,180°)-os és a (0°,-180°)-os szögtartományra külön-külön meghatároztuk a bal- [L (0°,-180°)] ill. jobb- [R =(0°,180°)] oldali hatáskeresztmetszeteket, valamint az ezekből következőképpen definiált aszimmetria paramétert: ALR=[L-R]/[L+R]. Szimmetrikus esetben a paraméter értéke nulla.
A méréseink szerint a fotoelektronok kétszeresen differenciális hatáskeresztmetszete több esetben is eltér a szimmetrikustól: hol balra (0° ̶ -180°-os szögtartomány), hol pedig jobbra (0° ̶ +180°) nagyobb. Részletes hibaanalízis után módszeres vizsgálatokat végeztünk az aszimmetrikus fotoelektron emisszió létezésének igazolására, tulajdonságainak meghatározására.
He, Ne, Ar és Xe atomok külső s-héjaira nullától nagyobb és egymással jól egyező aszimmetria paramétereket mértünk . Hasonló méréseket végeztünk Ne, Ar, Kr és Xe atomok külső p-héjaira, ahol az aszimmetria paraméterek értéke szintén eltért nullától viszont előjele negatív volt. Az elmúlt évek során széles fotonenergia tartományban (100-460 eV), több atomi héjra végeztünk méréseket, így a kiterjedt adatbázisunk segítségével az ALR paraméterek fotoelektron energia függésének meghatározása is lehetővé vált. Az aszimmetria paraméterek egy oszcilláló függvény mentén helyezkednek el. Eloszlásuk a becsült nagy hibák ellenére sem tekinthető egy nulla körüli véletlen eloszlásnak, holott az ismert elméleti modellekből ez következne.
A nullától különböző aszimmetria paraméterek a foton-atom kölcsönhatást leíró elméletek módosítását, kiegészítését szorgalmazzák. Ez kétféleképpen lehetséges: (1) egy ismeretlen (vektor vagy pszeudo vektor típusú) kölcsönhatási potenciál bevezetése a fotoionizációs, gerjesztési folyamtokba (2) a tértükrözéssel szembeni invariancia sérülésének feltételezése elektromágneses kölcsönhatásban. Jelenleg egyik lehetőségre sincs elméleti magyarázat, ami további kutatásokat tesz szükségessé.
2014. szeptember
Az atommagokban szintén megtalálhatjuk a spontán szimmetriasértést. Például a megnyúlt, vagy belapult alakú atommagok sértik a gömbszimmetriát, a háromtengelyűen deformált atommagok pedig már a tengelyes szimmetriát is. Egy napjainkban kutatott formája az atommagok spontán szimmetriasértésének a királis szimmetria spontán sérülése. Királisan szimmetrikus egy objektum, ha fedésbe hozható a tükörképével. Ilyen például egy téglatest, vagy egy forgási ellipszoid. Királisnak nevezzük azt az objektumot, amely nem királisan szimmetrikus, tehát nem hozható fedésbe a tükörképével. Ilyen például a kezünk (az elnevezés is innen eredeztethető, a görög chéir szó magyarul kezet jelent). Az egyik kezünk jó közelítéssel a másiknak a tükörképe, de nem hozhatók fedésbe egymással. Vagy például ilyen három különböző egymásra merőleges vektor, amelyek jobb- illetve balsodrású elrendezést mutathatnak.
Az utóbbi évtized magszerkezet kutatása egyre több bizonyítékot talál arra, hogy bizonyos atommagoknak királis állapotai lehetnek. Az atommagban a nukleonok az atomi elektronhéjakhoz alapvetően hasonló héjszerkezetbe rendeződnek. Azonban ellentétben az elektronokkal a nukleonok erősen vonzzák egymást, ezért az atommag alapállapotában és kis energiás gerjesztett állapotaiban nulla perdületű párokká igyekeznek összeállni. A királis állapotok olyan atommagokban állnak elő, amelyeknek az alakja háromtengelyű ellipszoiddal közelíthető (amit az atommag törzsének tekinthetünk), a körülötte lévő, ún. “vegyértéknukleonjai” közül van legalább kettő, amelyik nincs másik nukleonnal párba rendeződve,ezek nagy perdületű pályákon mozognak úgy, hogy perdületeik iránya egymásra közel merőleges. Ebben az esetben, ha a magtörzs forog és a perdület-vektora közel merőleges a két nukleon perdülete által meghatározott síkra, akkor három egymásra merőleges vektort kapunk. Ezek kétféleképpen, jobb- illetve balsodrású rendszerben rendeződhetnek el, amelyek egymás tükörképei de nem hozhatók fedésbe egymással. Az atommag ilyen állapota tehát királis. Az ilyen állapotok kísérletileg mérhető tulajdonságai újabb lehetőséget adnak magmodelljeink tesztelésére és pontosítására.
2014. augusztus
Szerzők: Tura J., Augusiak R., Sainz A. B., Vértesi T., Lewenstein M., Acín A.
A modern fizikán belül a kvantummechanika a legsikeresebb tudományos elméletek egyike. Az elmélet egyik alappillére a nemlokalitás fogalmához köthető. Ez azt fejezi ki, hogy a parányi részecskék nagy távolságokban is képesek összehangoltan működni és a klasszikus fizikához képest sokkal erősebb korrelációkat mutatni. Kísérletileg számtalan esetben igazoltak az ú.n. Bell-egyenlőtlenségek sérülése révén. Érdekes és fontos megjegyezni, hogy különleges szerepre számíthat a kvantummechanika ezen nemlokális tulajdonsága, például a kvantumtitkosításban, illetve a jövő kvantumszámítógépeiben.
A sok részecskéből álló rendszerek összefonódottságának megértésében (például néhány-test kölcsönhatással rendelkező alapállapoti rendszerekben) fontos előrelépések történtek az utóbbi években. Az ilyen rendszereket jellemző sokrészecskés állapotok mutatnak-e nemlokális korrelációkat? Ezt a kérdést alig vizsgálták eddig. Amellett, hogy ezek a szupererős korrelációk kvantuminformatikai protokollok fontos erőforrásai, elősegíthetik a soktest-rendszerek fizikájának jobb megértését.
Kísérletileg mostanáig csak néhány részecskéből álló rendszer nemlokalitását tudták megfigyelni (az eddigi rekord 14 ion). Az ennél összetettebb rendszerek nemlokalitása teljesen feltáratlan. Ez részben annak tudható be, hogy a nemlokalitás detektálására szolgáló, ismert módszerek (elsősorban a Bell-egyenlőtlenségeken keresztül) sok részecske közötti egyidejű korrelációkra támaszkodnak, amelyek a jelenlegi kísérleti módszerek képességeit meghaladják.
Jelen elméleti munkában a kutatók (a legkönnyebben tanulmányozható) kéttest-korrelációkon alapuló sokrészecskés Bell-egyenlőtlenségeket konstruáltak. Kimutatták, hogy ezen korrelációk kísérletileg is hozzáférhetők a teljes spin nagy pontosságú mérése révén. Ehhez ultrahideg atomok, illetve nanostruktúrákba csapdázott atomi rendszerek várhatóan kiválóak lesznek, és utat nyithatnak a sokrészecskés nemlokalitás kísérleti vizsgálata felé. Ez eddig elképzelhetetlen volt.
2014. június
Unexpected properties of the 33S(α,p)36Cl reaction cross section at low energies
Phys. Rev. C 89 (2014) 058801
Szerző: Mohr P.
A kémiai elemek a csillagok forró belsejében lévő atommagokon végbemenő reakciók során keletkezhetnek a természetben. Ezek a reakciók számos fizikai paraméterrel jellemezhetők, mint például a reakcióban résztvevő atommagok, azok tömege, egymáshoz viszonyított sebessége, egymással történő kölcsönhatásuk valószínűsége, stb. Az ilyen reakciók elméletileg jól modellezhetők, és az eredmények pedig kísérletileg ellenőrizhetők.
Elsőként a mért hatáskeresztmetszetet egyrészecske-határértékkel hasonlítja össze, ami azt mutatja, hogy a 33S(α,p)36Cl reakció hatáskeresztmetszete önmagában is kimeríti az egyrészecske-határértéket. A szintén erős 33S(α,p)36Ar reakciócsatorna figyelembe vételével az alfa-erősség már jelentősen meghaladja az egyrészecske-határértéket.Ez egy igen meglepő eredmény.
Ezután a mért 33S(α,p)36Cl adatokat összehasonlítja a széles tömegszám és energiatartományban mért teljes hatáskeresztmetszet adatokkal. Az összehasonlításhoz az úgynevezett redukált energia – redukált hatáskeresztmetszet ábrázolást használja, mely egy jellegzetes sima függvény a rendelkezésre álló adatok esetén [2]. Az új 33S(α,p)36Cl adatok fölötte fekszenek ennek a függvénynek és az eltérés természetesen még jelentősebbé válik a 33S(α,p)36Ar reakciócsatorna figyelembe vételével.
Összefoglalva, az új 33S(α,p)36Cl hatáskeresztmetszet-adatok a várakozásoknál jóval nagyobbak és szokatlan viselkedést mutatnak különböző kritériumok alapján is.
A cikk megjelenése idején látott napvilágot Almarez-Calderon és munkatársainak közleménye [3], melyben a 23Na(α,p)26Mg reakció mért hatáskeresztmetszetét publikálják. A 33S(α,p)36Cl reakció esetéhez hasonlóan és a várakozásokkal ellentétben a kísérleti hatáskeresztmetszetek jóval felülmúlják a statisztikusmodell-számítások eredményeit. Másrészt viszont a modellek általánosan tapasztalható, túl magas hatáskeresztmetszetét a mérések alacsony tömegszámok felé egészen a 58Ni [4] és 64Zn [5] magokig igazolják. További kísérleti vizsgálatok szükségesek tehát a 20 < A < 50 tömegszámtartományban a fent részletezett szokatlan jelenség tanulmányozására.
[1] M. Bowers et al. Phys. Rev. C 88, 065802 (2013)
[2] P. Mohr et al., At. Data Nucl. Data Tables 99, 651 (2013)
[3] S. Almarez-Calderon et al., Phys. Rev. Lett. 112, 152701 (2014)
[4] S.J. Quinn et al., Phys. Rev. C 89, 054611 (2014)
[5] Gy. Gyürky et al., Phys. Rev. C 86, 041601(R) (2012)
2014. június
Szigorúan véges hatótávolságú magpotenciálok könnyű és nehéz magokra
Strictly finite-range potential for light and heavy nuclei
Physical Review C 89 (2014) 054609
Szerzők: Salamon P., Lovas R. G., Id. Betan R. M., Vertse T. and Balkay L.
A szigorúan véges hatótávolságú magpotenciálok azonosan nullává válnak egy adott véges távolságon túl. Néhány ilyen magpotenciálban kiszámoltuk az egyrészecske-állapotok energiáit és az anyagsűrűséget. Emellett vizsgáltuk, hogy az S szórásmátrix hol vesz fel végtelen értéket (itt van neki pólusa).
A pólusok vándorlása a potenciál erősségének függvényében adja a pólus pályagörbéit. A következő, szigorúan véges hatótávolságú magpotenciálokat vizsgáltuk: a levágott Woods–Saxon potenciált és két olyan magpotenciált, amelyek simán válnak azonosan nullává. Egyiküket Salamon Péter és Vertse Tamás vezette be a Phys. Rev. C 77, 037302 (2008) cikkben. Ez az új SV-potenciál hasonló a Woods–Saxon-potenciálhoz, azonban mindenféle levágás nélkül, simán válik azonosan nullává véges kiterjedésnél. Basudeb Sahu és Bidhubhusan Sahu ennek egy általánosított változatát mutatták be az Int. J. Mod. Phys. E 21, 1250067 (2012) cikkükben. Egy pótlólagos paramétert vezettek be az SV-potenciálba (így kapták az SS potenciáljukat). Ha ennek a paraméternek az értéke 1, akkor az eredeti SV potenciált kapjuk vissza. E két új potenciálnak a paramétereit úgy határoztuk meg, hogy legjobban hasonlítsanak a Woods–Saxon-potenciálhoz. Az SV- és az SS-potenciálok hatótávolsága a magsugárhoz hasonlóan az atommag tömegszámának köbgyökével arányos. Könnyű atommagoknál a neutron-mag kölcsönhatás leírásához az SV-potenciál első tagja is elegendő. Ebben az esetben a potenciál alakját egyetlen paraméter írja le. Az SV- és az SS-potenciálokbeli pólusok pályagörbéit összehasonlítottuk a levágott Woods–Saxon potenciálbeliekkel nulla pálya-impulzusmomentumra. A pályagörbék kezdőpontjainak a függését vizsgáltuk a Woods–Saxon-potenciálban a levágási sugártól, az SV- és az SS-potenciálokban pedig a hatótávolságtól. Azt találtuk, hogy a levágott Woods–Saxon-potenciálban bizonyos pályagörbék hurkot írnak le, tehát szabálytalan alakúak, az SV- és az SS-potenciálokban viszont valamennyi pályagörbe szabályosan viselkedik. Az, hogy ezek az eredmények hogyan befolyásolják a mindennapi életünket további vizsgálataink tárgya.
A 14N(d,pγ)15N és 28Si(d,pγ)29Si magreakciók gamma-keltési hatáskeresztmetszeteinek meghatározása
Measurement of gamma-ray production cross-sections for nuclear reactions 14N(d,pγ)15N and 28Si(d,pγ)29Si
Szerzők: Csedreki L., Uzonyi I., Szikszai Z., Gyürky Gy., Szíki G. Á., Kiss Á. Z.
Úton-útfélen kezünkbe akadhat egy-egy
érdekesebb tárgy, s kíváncsiságunk
számos kérdés felvetését
ösztönözheti. Vajon milyen kémiai elemek
építik fel az adott tárgyat? Milyen annak a
szerkezete? Milyenek a fizikai tulajdonságai és a
viselkedése? A kémiai elemek kimutatása hogyan
történhet? És így tovább. A
kérdéscsoport egy részének
megválaszolását segíti az a
továbbiakban röviden ismertetett módszer, amit az
ATOMKI kutatói is alkalmaznak és a legújabb
eredményeiket az említett közleményükben
ismertették.
Az eljárás során ionokkal
(proton deutérium, stb.) bombázzuk a vizsgálni
kívánt mintákat. Kölcsönhatásuk
következtében a minta atomjai és atommagjai gerjesztett állapotba
kerülnek. A természet viszont törekszik a nyugalmi
állapot elérésére: sugárzások
révén megszabadul a gerjesztett állapotát
jellemző fölös energiától. Ezeket a
sugárzásokat észleljük, rendszerezzük,
feldolgozzuk majd mennyiségi és minőségi
következtetéseket vonunk le a mintát alkotó
atomokra vonatkozóan.
A részecskenyaláb okozta gamma-emissziós (PIGE)
módszer a besugárzás által gerjesztett
atommagok legerjesztődésekor kibocsátott, csak
rájuk jellemző gamma-sugarak mérésén
alapuló, ún. ionnyaláb analitikai (IBA)
technika. A módszert gyakran alkalmazzák a
különböző anyagok könnyűelem-tartalmának (C,
N, O, stb.) mennyiségi meghatározásában.
Protonnyalábbal végzett
besugárzás nyomán viszonylag gyenge
intenzitással keletkezik gamma-sugárzás (alacsony
a gamma hozam) és emiatt a protonindukált
gamma-emisszió (p-PIGE) nem alkalmazható a szén,
nitrogén és oxigén tartalom
meghatározására a bombázó
részecske alacsonyabb energiája esetén. Ez a
probléma nem jelentkezik a deuteron-nyaláb indukálta
gamma-emissziós (d-PIGE vagy DIGE) módszer
alkalmazásakor. Ismeretlen elem-összetételű anyag
esetében a mennyiségi összetétel
meghatározásához szükséges az adott
elemre vonatkozó gamma-keltési hatáskeresztmetszetek (és itt)
pontos ismerete a bombázó részecske
energiájának függvényében (ez az
ún. gerjesztési függvény).
A kiemelt cikkünkben ismertetett kutatásaink
célja a nitrogéntartalom mennyiségi
meghatározásához szükséges
vékony céltárgyakra vonatkoztatott d-PIGE
hatáskeresztmetszetek származtatása. Ez a munka a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA)
által koordinált kutatási program keretében
valósult meg, melynek fő célja egy egységes PIGE
hatáskeresztmetszet-adatbázis létrehozása
az ionnyaláb analitika részére. A
mérésekhez vékony szilícium-nitrid fólia
céltárgyakat használtunk. Ez lehetővé tette
a nitrogén mellett a szilíciumra vonatkozó
gamma-keltési hatáskeresztmetszetek
meghatározását is. A mérési
eredmények megbízhatóságának
növelése és a reakció mechanizmus jobb
megértése érdekében a 14N(d,pγ)15N
magreakcióból származó, több
proton-csoport gerjesztési függvényét is
megmértük. Emellett mértük a
magreakcióból származó
gamma-sugárzás szögfüggését is,
melynek anizotrópiája nagyban befolyásolhatja a hatáskeresztmetszetek gyakorlati alkalmazását.
Az elvégzett munka legfőbb eredménye a
reakciók teljes gamma-keltési
hatáskeresztmetszeteinek megadása: 14N(d,pγ4-1)15N, 14N(d,pγ6-1)15N, 14N(d,pγ5-0)15N, 14N(d,pγ7-0)15N,28Si(d,pγ1-0)29Si,28Si(d,pγ2-0)29Si, 28Si(d,pγ3-0)29Si,28Si(d,pγ10-0)29Si.
A felsorolt reakciók gamma-szögeloszlásait is
mértük: azokat izotróphoz közelinek
tekinthetjük. Az egyenletes eloszlástól való
kismértékű eltéréseik hatása nem
jelentős a mindennapi IBA gyakorlatban, azonban a
hatáskeresztmetszetek mennyiségi analízisben
való felhasználása során az esetleges
anizotrópiát figyelembe kell venni.
A 14N(d,p4-1)15N
reakció (1885 keV gamma) gerjesztési
függvényében 1.4 MeV környékén
megjelenő, jellegzetes maximum hívta fel a figyelmet a
részecske-spektrumok egyidejűleg végzett
mérésére. A részecske-spektrumok
gyűjtésének eredeti célja a céltárgy
atommagok számának meghatározása volt a
rugalmasan visszaszórt részecskék alapján.
A részecske-detektálás révén a 14N(d,p4)15N, 14N(d,p5)15N, 14N(d,p6)15N, és 14N(d,p7)15N proton-csoportok differenciális részecske-keltési hatáskeresztmetszeteit is megadtuk.
A meghatározott gamma- és
részecske-keltési hatáskeresztmetszetek
elérhetők az ionnyaláb analitikát művelő
kutatók számára az IBANDL adatbázisban.
Univerzalitás és a kvantumszíndinamikai Anderson átmenet
Universality and the QCD Anderson transition
Szerzők: Matteo Giordano, Tamás G. Kovács és Ferenc Pittler
Az Anderson átmenet régóta ismert rendezetlenséget tartalmazó kristályos vezetőkben. Itt a szennyezők hatására a sávszélen lévő állapotok lokalizálódnak, és amannyiben a Fermi szint ebbe a tartományba esik, megszűnik az anyag nulla hőmérsékletű vezetőképessége. Az Anderson átmenet másodrendű fázisátalakulás, így a kritikus pontban a korrelációs hossz divergál. A kritikus exponens, amely ezt a hatványszerű divergenciát leírja, univerzális, vagyis független a mikroszkopikus kölcsönhatások részleteitől.
A kvarkbezárás és a kvark állapotok lokalizáltsága között nincs egyszerű kapcsolat. A kvarkbezárás csak azt jelenti, hogy a kvarkok hadronokba vannak bezárva kötött állapotban, de attól még az egész hadron, és azon belül a kvarkok is lehetnek delokalizáltak. Így például a protonba zárt három kvark egyformán delokalizálódik, mondhatni együtt mozog.
Fizikailag ezt úgy lehetne elképzelni, hogy a vákuumba, egymástól nagy távolságra helyezett kvark és antikvark továbbra is kölcsönhatna egymással a hadronikus fázisban (amennyiben nem lenne közöttük párkeltés). Tehát, egy szál kvark tetszőlegesen nagy távolságban is érzékelhető: ilyen értelemben delokalizált. Magas hőmérsékleten (plazma fázisban) az egyedülálló kvarkot a plazma leárnyékolja, és így nagy távolságban nem érzékelhető: ilyen értelemben lokalizált.
Jelen munkában megmutattuk, hogy a lokalizált és delokalizált kvark állapotok közötti átmenet szinguláris a termodinamikai határesetben, és a szingularitást leíró kritikus exponens megegyezik a megfelelő Anderson átmenetével. Ebből következik, hogy a kvantum-színdinamikai (QCD-beli) átmenet igazi Anderson átmenet, amelyet az eddig ismert, atomi skálán lejátszódó Anderson átmeneteknél sok nagyságrenddel nagyobb energia, illetve kisebb távolságskála jellemez.
Eredményünket nagy statisztikájú rács-QCD szimulációk segítségével kaptuk. A kritikus exponenst véges-méret skálázás segítségével határoztuk meg, vagyis azt vizsgáltuk, hogy a rendszer térfogatának növelésével hogyan élesedik az átmenet. Eredményünk pontossága hasonló a megfelelő Anderson modell kritikus exponensének az irodalomban található pontosságához.
Coulomb módosított síkhullám: parciális hullámokba való sorfejtés és aszimptotikus alak
Coulomb-distorted plane wave: Partial wave expansion and asymptotic forms
Journal of Mathematical Phisics 54 (2013) 053502
A természetről alkotott képünk gyakran modellek, elméletek segítségével fogalmazható meg,
melyek szerencsés esetben kísérleti adatokkal
illetve megfigyelési eredményekkel is
összehasonlíthatók. Az atomok és az
annál is kisebb részecskék
tanulmányozásának egyik legfontosabb
kísérleti módszere a töltött
részecskék szórásának vizsgálata.
A modellek tökéletesítése
állandó kihívás. Ez mozgatta és
mozgatja az Atomki elméleti fizikusait is, akik a
következőkben röviden kifejtett munkájukkal
továbbfejlesztették a töltött
részecskék szórásának
elméletét.
Két- és
háromrészecskés szórásra nagyon sok
kísérleti adat van. A legtöbb esetben a kezdeti
és a végállapotban az
ütközések során keletkező
„részecskedarabkák”, ún. fragmentumok
töltöttek, így az elméleti
leírásoknak számolniuk kell a köztük
fellépő hosszú hatótávolságú
Coulomb erővel. Sajnos sok elméleti és numerikus
probléma jelentkezik, amikor töltött
részecskék szórását
vizsgáljuk. A kísérleti adatok
elemzését elősegítené, ha sikerülne a
tiszta Coulomb kölcsönhatás járulékát a többi kölcsönhatásétól elkülöníteni.
Mára a két-test Coulomb
szórást szokás úgy tekinteni, mint amit
teljesen megértettünk. Azonban már ezen egyszerű
esetben is a szokásos alapfogalmakat, amiket a rövid
hatótávolságú kölcsönhatások szóráselmélete
használ, újra kell definiálni. A két-test
Coulomb probléma három dimenzióban analitikusan
megoldható. Azonban néhány érdekes, nem
szokásos jelenséget már itt is
észrevehetünk és ezek vizsgálata
célszerűnek látszik. Az egzakt megoldás parciális hullámokba való sorfejtése a szokásos értelemben nem konvergens. A sorfejtés csak disztribúció
elméleti értelemben konvergens. Az időfüggő
leírást is módosítani kell a Coulomb
kölcsönhatás jelenléte esetén. Nagyon
fontos feladat e vizsgálatok kiterjesztése
többrészecskés szórásra.
A szóráselmélet
időfüggetlen tárgyalása során a
nehézséget az aszimptotikus viselkedés
konkrét megadása illetve annak numerikus
megvalósítása okozza. Minden olyan módszer,
amely ezeket a nehézségeket csökkenti nagy
jelentőséggel bír. Egy ilyen eljárás a komplex skálázás.
A komplex skálázás
lényegében azt jelenti, hogy a részecskék
térbeli helyzetét megadó vektorok valós
koordinátáit kiterjesztjük a komplex
számsíkra és ennek révén a hullámfüggvény
jellegzetes, aszimptotikus viselkedése matematikailag
könnyebben kezelhető. Az aszimptotikus viselkedés
megadása lényegében azt jelenti, hogy az
ütközés térbeli tartományát
körbe kell venni egy olyan zárt felülettel, ami igen
távol van az ütközési
tartománytól és meg kell adnunk ezen zárt
felületen a rendszert jellemző mennyiségeket.
A komplex skálázás előnye, hogy
a szórási hullámfüggvény bonyolult,
aszimptotikus alakja helyet sokkal egyszerűbb formát
használhatunk. Ez igen fontos tulajdonság, hiszen
többrészecskés szórás
számítások során ez okozza a fő
problémát. Tiszta Coulomb
kölcsönhatás esetén a módszer
alkalmazásához először meg kell vizsgálni a
Coulomb-módosított síkhullám
tulajdonságait. A szóráselmélet egy új formalizmusa
csak felületi integrálokat alkalmaz, ebben a
leírásban is alapvető szerepet játszik a Coulomb
módosított síkhullám. Ez a
függvény a szórási probléma
aszimptotikus alakjában és a hatáskeresztmetszet kifejezésében is szerepel.
A Coulomb módosított
síkhullám parciális hullámokba
való sorfejtését és aszimptotikus
viselkedését vizsgálja a kiemelt cikk.
Sikerült négy ekvivalens alakot megadni, melyek
lehetőséget nyújthatnak a függvény numerikus
meghatározására is. A négy ekvivalens alak
abban különbözik egymástól, hogy milyen
speciális függvények szerepelnek bennük.
Az egyik kifejezésben például az un. nemteljes gamma-függvény szerepel, egy másik alakban pedig a reguláris konfluens hipergeometrikus függvény.
További vizsgálatokat igényel, hogy a
független változó értékétől
függően az abszolút numerikus pontosság
szempontjából melyik alak a legkedvezőbb. Az
aszimptotikus alakra eddig használt formula két tagot
tartalmaz, levezetésekor önkényes elemeket
alkalmaztak. Sikerült matematikailag precíz módon
levezetni az aszimptotikus alakot. Kiderült, hogy a
korábban használt formula egyik tagja hibás. Az
új levezetés annak köszönhető, hogy a
függvényt ekvivalens analitikus formákba tudtuk
felírni. Az aszimptotikus alak pontos ismerete
révén egyszerűsíthetők a töltött
részecskék szórásának
leírására használt
határfeltételek. Ezáltal a természet egy
jelenségkörének leírására
alkalmazott modell alapegyenletének komplex
skálázással történő numerikus
megoldását sikerült
tökéletesíteni.
Elektrogyenge mérések elektron-pozitron ütközésekben a LEP W-bozon-pár energiáinál
Electroweak measurements in electron–positron collisions at W-boson-pair energies at LEP
Physics Reports 532/4 (2013) 119-244
A CERN Nagy Elektron-Pozitron ütköztetőjének, a LEP gyorsítónak fő célja a standard modell részletes ellenőrzése. Ehhez hatáskeresztmetszeteket és más részecskefizikai adatokat (részecsketömegek és élettartamok) kellett mérni, a kapott adatokat pedig összehasonlítani a modell-számítások eredményeivel. A határozatlansági elvből tudjuk, hogy mennél hosszabb ideig él egy részecske, annál pontosabban ismerhető a tömege, azaz annál kisebb a tömegének bizonytalansága, amely a kísérletben a mért tömegeloszlási csúcs szélességeként jelenik meg.
1996-ban a LEP-ben az elektronok és antirészecskéik, a pozitronok folyamatosan növelt ütközési energiája már elérte a gyenge kölcsönhatást közvetítő nehéz részecskék, a W+ és W- bozonok keltéséhez elegendő értéket (LEP-2) és megnyitotta az utat a W-fizikához. A W-bozon tulajdonságai a legfontosabb részecskefizikai mennyiségek közé tartoznak és rendkívül pontosan meghatározták őket: a tömegre MW=80.376 ± 0.033 GeV/c2 (a proton tömege 0.938 GeV/c2), az élettartamot kifejező bomlási szélességre pedig ΓW = 2.195 ± 0.083 GeV adódott. Igen nehéz részecske lévén nagyon sokféleképpen elbomolhat és a standard modellel pontosan kiszámíthatók a W-bozon bomlási valószínűségei a különböző végállapotokra. A bomláskor keletkező sokféle új részecske egymással is kölcsönhat. Ezt figyelembe véve ellenőrizték az ilyen végállapotbeli kölcsönhatásokat a két W-bozon bomlási termékei között.
Az egyik legérdekesebb ilyen kölcsönhatás a szín-visszacsatolás. A W-bomlásnál keletkező kvarkoknak addig kell a színtöltésüket, az erős kölcsönhatás forrását egymással csereberélni, amíg teljesen színtelen végállapotok nem keletkeznek, azaz a háromféle színtöltés egyenletes keveréke vagy szín + antiszín (azaz antirészecske színe) állapotok nem jönnek létre. Elvben lehetséges az is, hogy különböző W-bozonok bomlásánál kibocsátott kvarkok cserélnek egymással színt, és ezt hívják szín-visszacsatolásnak. A két W-részecske bomlásánál keletkező azonos bozonok közötti vonzás is felléphet, ez a másik érdekes végállapotbeli kölcsönhatás, a Bose-Einstein-csatolás. Mindkét említett kölcsönhatás - azon kívül, hogy fizikailag érdekes - zavaró tényezőként is fellép, amikor a W-részecskék tömegét próbáljuk meghatározni, hiszen energiát visz az egyik részecske bomlástermékeitől a másikéhoz.
Mindezen hatásokat szintén megvizsgálták, és egyezést találtak a standard modell számításaival. Ez a munka tehát áttekinti és összefoglalja, hogyan erősítik meg a LEP-2 adatai a standard modell előjelzéseit. A debreceni csoport jelentősen hozzájárult az L3 detektor megépítéséhez és üzemeltetéséhez: a szilícium mikrovertex detektorok, a részecskeütközés finomszerkezetét érzékelő szívének optikai beállítását végezték, illetve részt vettek az OPAL kísérlet LEP-2-adatainak elemzésében.
Energia-veszteségi
szerkezetek szilárd testek HAXPES spektrumaiban
Energy
loss structures in HAXPES spectra of solids
Journal of Electron Spectroscopy
and Related Phenomena 190 (2013) 144-152
Szerző: Kövér László
Gázok, folyadékok, szilárd halmazállapotú testek alkotják anyagi környezetünket. A
különböző közegek eltérő sajátságokkal rendelkeznek. Ezek megismerése,
felderítése jól meghatározott kutatási szakterületek feladata.
Az Atommagkutató Intézetben folynak
szilárd
testek jellemzését célzó kutatások
is. Ennek kapcsán jelent meg egy tudományos
áttekintés (review), amely az adott
tudományterület átlagostól szélesebb
és egyben pontos ismeretét
igényli, sok hivatkozást tartalmaz. Egy ilyen
típusú cikk megjelenésének a
ténye egyben azt is jelenti, hogy a szerző(k) kiemelt
szaktekintélynek
számít(anak) az adott területen.
Közismert a röntgensugarak
áthatoló képessége. Azt is tudjuk, ha
például fürdőkádba csobbanunk, akkor a
víz bizony kifröccsenhet. Ehhez hasonlóan, ha
elég nagy energiájú
röntgensugárzás (bizonyos
hullámhossztartományú elektromágneses sugárzás) éri például szilárd testek felületét, akkor abból elektronok
„fröccsenhetnek” ki. Az ilyen „elég nagy
energiájú röntgensugarakat” szokás
kemény-röntgennek, míg a
lejátszódó folyamatot (mikor
elektromágneses sugárzás
hatására valamely anyag felületi rétegeiből
elektronok lépnek ki) fényelektromos jelenségnek nevezni. Az anyagból így kiszabadított elektronokat fotoelektronoknak, ezek
energiájuk szerinti analízisét, „feltérképezését” pedig
elektronspektroszkópiának
nevezzük. A röntgensugarak
már az anyag atomjainak a belső elektronhéjairól
is képesek fotoelektronokat
kiszabadítani, a nagyobb energiájú,
úgynevezett kemény-röntgensugarak pedig
olyan fotoelektronokat is, amelyek energiája elegendő ahhoz,
hogy a felülettől
mért nagyobb, több tíz atomi réteg vagy
több tíz nanométer mélységből is
kilépjenek. A fotoelektronok kilépési
mélységét az anyaggal történő
kölcsönhatásuk következtében
fellépő energiaveszteségeik is megszabják.
A szilárd testek kemény-röntgen
fotoelektron-spektroszkópiai (HAXPES) módszerrel mért spektrumaiban jelentkező
elektron energia-veszteségi struktúrák nagyon hasznos információt tartalmaznak
a szilárd testek tömbi, felület-közeli vagy határréteg-tartományainak
elektronszerkezetére vagy kémiai összetételére vonatkozóan. A rendelkezésre álló kísérleti
módszerek és elméleti modellek (amelyeket ezeknek a spektrumoknak az
értelmezésére fejlesztettek ki és melyek a szilárd testekben zajló
elektronszórásifolyamatok
jelenlegi megértésének a szintjén
alapulnak) pedig hatékony eszközt
nyújtanak ahhoz, hogy ezt az információt a
spektrumokból kinyerhessük. A
kemény-röntgen sugarakkal keltett
nagyenergiájú elektronok energia-veszteségi
folyamatai jelentős mértékben
befolyásolják a mért elektronspektrumok
alakját, ezért e folyamatok
figyelembevétele és mélyebb
megértése szükséges ahhoz, hogy a
szilárd testek
felületi, felületközeli és
határrétegeinek elektronszerkezetéről és
kémiai
összetételéről pontosabb információt
kapjunk.
A cikk áttekintést, rövid összegzést nyújt erről
a területről a HAXPES módszer alkalmazói számára az alapvető fogalmakkal és
definíciókkal kezdve, a nagy energiájú elektronoknak a szilárd testek
felületközeli tartományaiban végbemenő energia-veszteségi folyamatait leíró
modellek tárgyalásán át, az e folyamatok hatásaira a kemény-röntgen
fotoelektron-spektrumokat korrigáló, kiértékelésükben hasznosnak bizonyult
módszerek ismertetéséig.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2013. december
A neutron spectrometer for studying giant resonances with (p,n) reactions in inverse kinematics
Szerzők: L. Stuhl, A. Krasznahorkay, M. Csatlós, A. Algora, J. Gulyás, G. Kalinka, J. Timár, N. Kalantar-Nayestanaki, C. Rigollet, S. Bagchi, M.A. Najafi
Az Atomki dolgozói - külföldi kollégáikkal együttműködésben – mostanában ismertettek egy berendezést, amely alkalmas arra, hogy az említett neutronokat észlelje, detektálja. Az alábbiakban erről számolunk be röviden.
Napjaink magfizikájában a magszerkezeti vizsgálatok egyértelműen a stabilitási sávtól távolabb eső izotópok, ún. egzotikus atommagok felé tolódnak el. A korábbi kutatásokban már bebizonyosodott, hogy az atommagot felépítő protonokkal kiváltott, és neutronok kibocsátásával kísért, ún. töltéscsere-reakciók nagyon hasznos eszközök lehetnek a magszerkezet tanulmányozására. Ekkor lényegében kicserélünk egy protont neutronra vagy neutront protonra.
A radioaktív ion nyalábok előállításának sajátosságai miatt, ezek az egzotikus atommagok nagy kinetikus energiával keletkeznek. Ennek megfelelően vizsgálatukra az inverz kinematikában végzett mérésekben van igazán lehetőség.
Normál kinematikában az atommagokat pl. protonok bombázzák; szemléletesen egy medicinlabdát dobálunk teniszlabdákkal, és a lepattanó teniszlabdák mozgása alapján következtetünk a medicinlabda tulajdonágaira. Az inverz kinematika esetén a bombázó és a bombázott szerepet cserél (szemléletesen medicinlabdákkal dobáljuk a teniszlabdát), természetesen ekkor is a kirepülő részeket kell detektálnunk. Az inverz kinematikát az is indokolja, hogy az előállított egzotikus, radioaktív atommagokból céltárgyat aligha lehet készíteni, viszont ion-nyalábot igen, s azzal hidrogénben gazdag céltárgyakat lehet besugározni. Az említett töltéscsere-reakciókat is elkezdték használni radioaktív nyalábokkal, inverz kinematikában, melyek esetén a kilépő neutronok energiája viszonylag kicsi (0,1 – 5 MeV), a repülési táv általában rövid, viszont az elfogadható a repülési-időfelbontás és az energiafeloldás, valamint a szögfeloldás, mind kritikus. Összességében a lassú neutronok jó hatásfokkal való detektálása, és ezzel párhuzamosan az energiájuk és szögeloszlásuk pontos meghatározása speciális spektrométerek tervezését és alkalmazását igényli.

Az ELENS rendszer 15 különálló szcintillációs detektor-szálból épül fel. Minden egyes detektor-szál egy 10×45×1000 mm3 plasztik szcintillátor hasáb. A változtatható geometriai elrendezést három modul (modulonként 5 darab detektor) teszi lehetővé, teljes szabadsági fokot biztosítva a méréseknek legjobban megfelelő elrendezésre.
A detektor-szálakat egy újfajta csomagolási eljárással egy magas reflexiós együtthatóval rendelkező, többrétegű fóliába csomagoltuk be. A fóliát, az irodalomban egyedülálló módon, speciálisan hőkezeltük, hogy egyenként a plasztikok tökéletes geometriai formáját felvegyék és így biztosítsák a jó fénybegyűjtést a szcintillátorok két végén lévő fotoelektron-sokszorozóban. Az elért, megközelítőleg 20%-os fénybegyűjtési hatásfok–növekedés (mely a részecske detektálási hatásfokkal arányos) jelentős, továbbá erősen csökkent a fénylecsengés a detektor-szálakban ezen új eljárásnak köszönhetően.
A detektor-szálak közötti átszóródásra 5-10 % alatti értéket kaptunk, mely jól egyezzik a szimulációkkal nyert értékekkel. A kísérleti úton meghatározott helyfeloldás 7.2 – 8.3 cm közötti. Ezek az értékek 1 m-es detektor-céltárgy távolság esetén a célul kitűzött 1° közeli szögfeloldást biztosítani tudják, mely az 1 MeV körüli gerjesztési energia-feloldáshoz szükséges. A detektor hatásfok hitelesítését 0.2 – 5 MeV-es tartományban elvégeztük, a kapott eredmények egyezést mutatnak a szimulált értékekkel. Az ELENS detektor az 1 MeV-es kinetikus energiával rendelkező neutronokat közel 40%-os hatásfokkal tudja detektálni.
A válaszfüggvényei és tulajdonságai alapján, az ELENS spektrométer alkalmas inverz kinematikában végrehajtott töltéscsere-reakciókban a neutronok detektálásával új, pontos információt adni a gerjesztési energiáról a különböző óriásrezonanciák esetén. Így tanulmányozható a vizsgált atommagok neutronbőr-vastagsága és egyéb, akár a neutroncsillagok paramétereivel összefüggő jelenségek is.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A kutatás a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 Nemzeti Kiválóság Program című kiemelt projekt keretében zajlott. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
2013. november
A g-folyamat leírásában tapasztalt a-potentciál probléma megoldása és ennek szerepe a meteoritok Nd/Sm izotóparányának megértésében
Solution of the a-Potential Mystery in the g Process and Its Impact on the Nd/Sm Ratio in Meteorites
Physical Review Letters
111 (2013) 061104.
Régóta érdekes kérdés, vajon hol és hogyan keletkeznek a
kémiai elemek
a világmindenségben. A szakterület kutatói
fáradhatatlanul keresik a lehetséges válaszokat
mind kísérleti vizsgálatokban,
mind elméleti megfontolások alapján. Gyakran
speciális problémák
tisztázásán
keresztül történik előrelépés. Egy ilyen
problémakört ölelnek át az ATOMKI-ban
végzett kísérleti vizsgálatok, melynek
eredményeire [1] alapozva jelent meg
nemrég egy elvi kérdéseket feszegető
közlemény a fizikai alapkutatások egyik
legjelentősebb szakfolyóiratában.
A korai naprendszerre
jellemző 146Sm/144Sm izotóparányt meteoritokban mért Nd/Sm arányok mérésével lehet
meghatározni. Ennek alapján szupernóva-modellek vizsgálatók, és információt nyerhetünk a
naprendszer kialakulását megelőző szupernóva-robbanásról, mely meghatározhatta
a naprendszer anyagi összetételét. A nagytömegű csillagok szupernóva-robbanásaiban lejátszódó g‑folyamat (illetve itt) modelljei azonban a mért izotóparányoktól
jelentősen eltérő értékeket jósolnak. Ennek egyik oka lehet az, hogy a g‑folyamat magreakcióinak
sebessége pontatlanul ismert. A két izotóp
keletkezési aránya szinte kizárólag a 148Gd
magon lejátszódó (g,n)/(g,a) reakciók
sebességarányától függ.
Egy, az Atomkiban
1997-ben végzett 144Sm(a,g)148Gd hatáskeresztmetszet-mérés
[1] lényeges különbséget tárt fel az
elmélet által jósolt és a mért
hatáskeresztmetszet-adatok között: a 144Sm(a,g)
reakció nemcsak a hatáskeresztmetszet abszolút
értékében, hanem annak
energiafüggésében is szokatlan viselkedést
mutat. Ez
arra utal, hogy az asztrofizikai energiákon
a kérdéses reakció sebessége a
modellekben használt érték tizedénél
is kisebb. Az alacsonyenergiás
hatáskeresztmetszetek főként az alfa részecske
és az atommag között lejátszódó magreakciót leíró
otikai modell potenciáljától függenek. Viszont még nem áll rendelkezésre
olyan globális potenciál, mely helyesen jellemezné az ehhez hasonló
alacsonyenergiás kísérletek eredményeit.
A mostani közlemény
megállapítja, hogy a 144Sm(a,g)148Gd reakció hatáskeresztmetszetének
mért értéke indokolt. Ehhez figyelembe
kell venni egy, csak alacsony energián lényeges, plusz reakciócsatornát is, ami
eddig nem szerepelt a modellszámításokban. Ez a csatorna a Coulomb-gerjesztés, ami alacsony energián nem elhanyagolható a
vele versengő közbensőmag-kialakuláshoz képest. Ugyanis ez utóbbi valószínűsége
gyorsabban csökken a csökkenő energiával, mint a Coulomb-gerjesztésé. A beeső a-fluxus hatáskeresztmetszet
azzal a megszokott
optikai potenciállal írható le, amely jól
működik az (n, egy részét a
Coulomb-gerjesztés eltéríti a
közbensőmag-kialakulás elől, ezáltal csökkentve
a 144Sm (a,g)148Gd reakció hozamát. A
Coulomb-gerjesztés járulékával a 144Sm+aa)
reakciókra a vizsgált
tömegszámtartományban.
Ily módon más magokon mért alacsonyenergiás
(a,g) és (a,n) adatok is megmagyarázhatóvá
válnak.
A mérési eredmények
ezen értelmezése komoly asztrofizikai
következményekkel jár. A 148Gd(g,a) reakció
sebessége sokkal nagyobb is lehet, mint azt
korábban hittük, hiszen a Coulomb-gerjesztés nem
játszik szerepet az a-kibocsátással
járó reakciókban. Ez azonban
sajnos nem oldja meg a meteoritok izotóparányainak
méréséből származó
ellentmondást. Ugyanis, ha nem vesszük figyelembe a
Coulomb-gerjesztést, akkor
a 144Sm (a,g) 148Gd
reakció sebességéből túl magas
izotóparányok származnak. Ezzel szemben, ha
tekintettel vagyunk a jelen munkában javasolt hatásra is,
akkor a megfigyeléshez képest túl alacsony
arányokat kapunk. Úgy tűnik tehát, hogy
probléma lehet az egyelőre kísérletileg
még felderítetlen 147Gd (n,g) 148Gd reakció
sebességével is, illetve az
asztrofizikai modellek további vizsgálatra szorulnak.
[1] E. Somorjai, Zs. Fülöp, A.Z. Kiss, C.E. Rolfs, H.P. Trautvetter, U.
Greife, M. Junker, S. Goriely, M. Arnould, M. Rayet, T. Rauscher, H.
Oberhummer;
Astron. Astrophys. 333 (1998) 1112.
2013. október
ChemPlusChem 2013, 78, 830-836.
Szerzők: Sarkadi-Priboczki Éva, Valastyán Iván és Molnár József
A Pozitron Emissziós
Tomográfiával (PET), mint képalkotó eljárással, az emberi test
biokémiai funkciói molekuláris szinten képezhetőek le a nukleáris
orvosi diagnosztikában. A PET azonban alkalmazható szilárd katalizátorok felületén végbemenő kémiai folyamatok molekuláris
leképezésére is, azaz a pozitron emitterrel jelzett vegyületek adszorpciós, deszorpciós
és dinamikus átrendeződéses folyamatainak
monitorizálására. A képalkotó
eljárás segít követni a katalizátor
belsejében
történő átalakulási folyamatokat,
megérteni a katalizátor kinetikáját, felületi dinamikáját, valamint a reakció mechanizmusát
különböző kísérleti paramétereknél.
A katalízis-kísérletekben alkalmazott MiniPET-2 kamerát
az ATOMKI-ban, a Debreceni Egyetemmel közösen fejlesztettük ki kisállatok
preklinikai vizsgálatára és paraméterei a kereskedelmi forgalomban kapható
kisállat-PET berendezésekkel összemérhetőek.
A kamera 12 gyűrűszerűen
elhelyezett detektor egységből áll. A háromdimenziós kép 35 keresztmetszeti
szeletből épül fel. A PET kamera segítségével a 11C-metanol vegyület pozícióját és
mennyiségi eloszlását vizsgáltuk a zeolit tipusú
katalizátoron (a katalizátor ágy 4 cm
hosszú és 1.6 cm átmérőjű oszlop forma).
Katalizátorok
fejlesztésben mind tudományos, mind ipari
kutatások kiváló eszköze a PET kamera, amivel
a jól és kevésbé jól működő,
vagy
részben már lefedett katalizátorok felülete
remekül vizsgálható. A PET
képalkotás mennyiség szerint mutatja a
radioaktív alkotóelem sugár- és
tengelyirányú eloszlását a
katalizátor teljes térfogatában.
A cikk
a ChemPlusChem több szakterületet felölelő kémiai
folyóiratban jelent meg (Wiley-Interscience kiadó). A
folyóirat cikkeinek legalább két
tudományterülethez köthető eredményről kell
számot adni. A most közölt munkában PET
képalkotó módszert alkalmaztunk
katalízis folyamatának
tanulmányozására.
A bemutatott képek sorrendben a következők: 1. a
kifejlesztett MiniPET-2 kamera, 2. PET leképezés vázlata (keresztmetszeti és
hosszirányú metszet) a katalizátor szemcsékkel és a metszetekkel, 3. 11C-metanol
és származékai térbeli
eloszlásának 3D leképezése a
katalizátoron, adott
reakció hőmérsékletnél.

2013. szeptember
Szerzők: Cseh József, K. Kato
A parányi atomoknál is sok nagyságrenddel kisebb atommagok megismerése és jellemzése óriási kihívás. A világ kiemelkedő
atommagfizikai laboratóriumaiban kísérleti és elméleti módszerek seregeit vetik
be ezekkel az apróságokkal szemben. Természetesen sok módszer, ismeret,
jellegzetesség áll rendelkezésünkre az ún. makroszkópikus világból is. Gondoljunk például egy közismert jellegzetességre, a
szimmetriára: általában és különösen a fizikában. A szimmetriákhoz fűződő, ún. invariancia elvek lényegében változatlan következtetések levonását teszik lehetővé egy
különböző szemszögekből vizsgált fizikai rendszer esetén. Az atommagok
szimmetriájáról az Élet és Tudomány egyik díjnyertes cikkében maga Cseh József
ad közérthető tájékoztatást.
Szimmetriára vonatkozó
megfontolások elősegíthetik összetett
problémák egyszerű megoldásait. A két-
vagy többféle részecskéből
felépülő rendszerek szimmetriáit az
osztályozza,
hogy a részecskék számát a
szimmetriák megőrzik-e külön-külön.
Egyszerű szimmetriáról
beszélünk, ha minden részecskeszám megmarad,
és összetett szimmetriáról, ha
csak a teljes részecskeszám állandó. (Ez
utóbbi esetben az egyes részecskék
akár egymásba át is alakulhatnak, de számuk
összege nem változik.) Az atommagok szerkezetének fizikájában néhány összetett szimmetria nagyon fontosnak bizonyult. Történelmi példa
Wigner spin-izospin SU(4) szimmetriája, mely protonok és neutronok átalakításán
alapul. Manapság nagy figyelmet keltett a dinamikai szuperszimmetria, melyben bozonok és fermionok (fononok és
nukleonok)
alakulnak át egymásba.
A fenti közlemény a magszerkezetnek egy
új, összetett szimmetriáját tárja fel, nevezetesen a sokcsatornás dinamikai
szimmetriát (MUSY-t). Ez egy atommag különböző fürtösödései
(klaszterizációi) közt teremt kapcsolatot, például a
28Si-ban a 24Mg+4He és az 16O+12C
elrendeződéseket, ún. konfigurációkat (lásd pl. az atomfizikai elektron
konfigurációkat).
(A csatorna a klaszeterkonfigurációt
meghatározó reakciócsatornára
utal.) Kísérletileg igazolt, hogy számos
magban egyszerre vannak jelen különböző
fürtösödések. Az új
szimmetria képes ezeket együttesen leírni.
Ennélfogva komoly előrejelzések várhatók
tőle; például az egyik
klaszterspektrum teljesen meghatározhatja a másikat. A
sokcsatornás szimmetriát
a szerzők egyike korábban már bevezette (J. Cseh, Phys.
Rev. C50, 2240, 1994)
empirikus módon (az energisajátértékek
összefüggésére alapozva), tehát a modell
már alkalmazásokban is bizonyította
képességeit.
A MUSY első alkalmazásai a kísérleti spektrumok leírására biztatóak, de még sok munkát kell ahhoz elvégezni, hogy kiderüljön, mennyire helytálló az új szimmetria.
2013. augusztus
Nemesgázok hidrogénatom
bombázással kiváltott többszörös
ionizációja
Multiple ionization of rare gases by hydrogen-atom impact
PHYSICAL REVIEW A 87, 062705 (2013)
Szerzők: Sarkadi László, Herczku Péter, Kovács S. T. Sándor, Kövér Ákos
2013 augusztusában az Atomki kutatói nemesgázok atomjain
végzett vizsgálataikról számoltak be.
Közismert, hogy szinte évezredek óta foglalkoztatja
a gondolkodókat, kutatókat az anyag
építőköveinek, az atomoknak
a
megismerése. S tudjuk, az ismeretek fő forrása: a
kísérletezés és a
megfigyelés. Napjainkban az atomfizikai kísérletek
jelentős részében jól ismert
atomi részecskékkel bombázunk vizsgálni
kívánt atomokból álló
mintákat.
Kölcsönhatásuk következtében a minta
atomjai gerjesztett állapotba
kerülnek (sőt, akár maguk a bombázó
részecskék is). A természet viszont szeret
nyugalmi állapotba kerülni: sugárzások
révén megszabadul a gerjesztett
állapotát jellemző fölös
energiától. Ezek a sugárzások az új
ismeretek hírnökei,
ezeket észleljük, rendszerezzük, feldolgozzuk
és következtetéseket vonunk le a
vizsgált atomok tulajdonságaira és
viselkedésére vonatkozóan.
Nemesgáz atomok
többszörös ionizációját régóta
vizsgálják különböző
kísérleti és elméleti módszerekkel.
Azonban már a
legegyszerűbb, atomi szerkezet nélküli
lövedékek (pl. proton, elektron,
pozitron) esetén is problémát jelent a
különböző reakciók nagy száma. Ilyen a
direkt ionizáció , a
töltéskicserélődés, az
autoionizáció, az
Auger-folyamatok, stb.
Még bonyolultabb a helyzet a struktúrával rendelkező lövedékek esetén (pl.
nehézionok, nagytöltésű ionok, atomi lövedékek).
Ugyanis ekkor a reakciókban számításba kell venni a lövedék elektronjainak a
mag töltését árnyékoló (screening), vagy
éppen ezzel ellentétes hatását. Ez utóbbi eset nagyon érdekes, hiszen első
látásra meglepőnek tűnhet, hogy a lövedéken jelen levő elektron növeli az
ionizációs hatáskeresztmetszetet, ám az
árnyékolt Coulomb-potenciál gyors
változása bizonyos ütközési
távolságoknál okozhatja ezt az ellentétes
hatást.
Ha ugyanis a lövedék elég közel halad el a
céltárgy-atom mellett, az elektron
árnyékoló hatása hirtelen megszűnhet, ami
miatt az atom egyes elektronjai egy
hirtelen „rántást” éreznek.
Lassú lövedékeknél az ionizációs hozam nagyon
érzékenyen reagálhat ezekre a hirtelen potenciálváltozásokra.
Jelen cikkben az
Atomki kutatói nemesgáz atomok (He, Ar, Kr, Ne) többszörös ionizációját
vizsgálták semleges hidrogén atomok (H0)
becsapódása során, többféle lövedékenergián
http://sv.wikipedia.org/wiki/Elektronvolt (75 keV – 300 keV). A méréseket az
Atomki 1 MV-os Van de Graaff
gyorsítójánál
hajtották végre. Ugyanolyan feltételek mellett elvégezték a méréseket proton (H+)
lövedékekkel is. Összehasonlították az
ionizációs hozamokat, majd következtetéseket vontak le a hidrogénatom
elektronjának az ütközésben játszott szerepéről. Koincidenciamérésben
meghatározták mind a meglökött ionok, mind a lövedékek eletromos töltését, azaz,
töltésállapotát. A koincidenciaméréshez a start jelet a
meglökött ion detektorba
történő
becsapódása, a stop jelet pedig az
ütközésben szóródott lövedék
késleltetett
jele adta. A kísérleti eredményeket
összevetették a klasszikus pályák
számításán alapuló Monte Carlo (CTMC)
szimulációk
eredményeivel. A szimulációkat egyrészt a
hagyományos CTMC
modellel, másrészt annak egy, az ütközés
sokrészecske jellegét pontosabban
figyelembe vevő változatával (az ún.
nCTMC modellel) végezték el. A hidrogénatomot a
számításokban teljesen
árnyékolt Coulomb-potenciálú (semleges),
pontszerű lövedékként
közelítették, és
elhanyagolták az amúgy is kis
valószínűségű elektronbefogás folyamatát mind a lövedéknél, mind pedig a céltárgynál.
A visszalökött ionok
repülési-idő spektrumaiban megjelentek
egészen magas ionizációs fokokhoz (q>3)
tartozó csúcsok is. Az
elméleti eredményekkel történő
összevetésben csupán a háromszoros
ionizációig
mentek el. Ez alapján megállapítható, hogy
az nCTMC kielégítő pontossággal írja
le az egyszeres ionizációt, viszont magasabb
ionizációs fokoknál mindkét
leírás
korlátokba ütközik. A teljes ionizációs
hozamot nézve a végső következtetés az,
hogy a H0 lövedék kevésbé hatékony ionizáló ágens nemesgázok esetén,
mint a proton.
A semleges atomi lövedékekkel
kiváltott többszörös
ionizáció tanulmányozása nem csupán
az alapkutatásokban és elméleti szempontok
miatt érdekes, hanem a nyert ismeretek több területen
is hasznosíthatók, pl.:
plazmafizikában, C-ion
terápiában is.
2013. július
Szerző: Nándori István
(kísérletek formájában) és arra válaszokat kapunk, másrészt pedig egyre árnyaltabbá tesszük azt a nyelvezetet, amin keresztül a természetet és annak jelenségeit leírjuk (matematikai modellek segítségével). Az MTA Atommagkutató Intézet munkatársának 2013. júliusi közleménye a természet leírásának nyelvezetét teszi még pontosabbá.
A cím megértéséhez szükség van néhány fogalom tisztázására. A funkcionális renormálási csoport képletesen egy változtatható felbontású mikroszkópra emlékeztet. Az ismert mikrofizikai törvények nagyfelbontású “képéből” indulunk ki, majd csökkentjük a felbontást és a makroszkópikus világ együttes jelenségeinek durva, részletszegény “képét” vizsgáljuk. Az eljárás matematikailag egy funkcionálokra vonatkozó differenciál-egyenleten alapul. Egy függvényt simának nevezünk, ha végtelenszer differenciálható, valamint
kompakt tartójú, ha véges tartományon különbözik nullától.
segítségével kell jellemezni egy adott fizikai rendszert. Például, a kvarkok közötti kölcsönhatást a QCD (erős kölcsönhatás vagy más néven kvantum szín-dinamika) írja le. Hasonlóan az elektromos töltéshez, itt is bevezethető egy töltés, az ún. színtöltés, vagyis egy állandó, ami persze függ a méretskálától. Egészen kis méretek tartományában a QCD-vel tudunk helyesen modellezni. Ott a kvarkok a megfelelő szabadsági fokok. Ha nagyobb méretek felé haladunk, elérjük a hadronizáció skáláját, akkor a színtöltés értéke lecsökken, legalábbis a többi (futó) állandóhoz képest, mert tudjuk, hogy a hadronizáció esetén nem a kvarkok a megfelelő szabadsági fokok, hanem maguk a hadronok. Ha még tovább növeljük a méretskálát, akkor eljutunk a QED (Kvantum Elektro-Dinamika) tartományába. A renormálási csoport által tudjuk ezt a fajta, elméletek közti váltást megtenni. Ilyen értelemben ez a módszer olyan, mint egy elméleti mikroszkóp. Segítségével megtudhatjuk, hogy egy adott méretskálán mely elmélet vagy modell ad helyes leírást. A renormálásnak a címben említett válfaját már régóta vizsgálják. Kezdetben több egyenletet dolgoztak ki a renormálás végrehajtására, de kesőbb sikerült ezeket lényegében egyetlen egyenletbe összefoglalni. Ez fontos, hiszen a fizika, pontosabban a mérhető mennyiség nem függhet attól, hogy milyen egyenlettel akarom ezeket kiszámolni. Azonban fellépett egy másik probléma. Az egyenletben szerepel egy ún. szabályzó függvény, ami nem egyértelműen meghatározott és a kutatók néhány alaptípust használtak előszeretettel. Erre a problémára sikerült kidolgozni egy olyan eljárást, amivel kiválaszthatjuk a "legjobb" szabályzó függvényt. Ehhez azonban hiányzott egy olyan szabályzó függvény, ami egyesíti a fontosabb szabályzó függvényeket. Azaz - matematikai szóhasználattal - paramétereinek megfelelő megválasztásával, határértékben visszadaja a főbb típusokat. Ezt a hiányzó láncszemet sikerült megtalálni az Atomki kutatójának. Azt remélhetjük, hogy segítségével hatékonyabban alkalmazható ez a módszer bonyolultnak tűnő fizikai világunk jelenségeinek leírására.
2013. június
Constraining the astrophysical origin of the p-nuclei through nuclear physics and meteoritic data
Szerzők: T. Rauscher, N. Dauphas, I. Dillmann, C. Fröhlich, Zs. Fülöp, Gy. Gyürky
Sok-sok ember elgondolkozott már azon, vajon hogyan és
hol keletkezhetnek anyagi világunk építőkövei. Rengeteg ismeretre tett szert az
emberiség ezen a téren is, de még számos kérdés megválaszolatlan.
Az Atommagkutató Intézet
munkatársainak és külföldi
kollégáinak
2013 júniusában közzé tett tudományos
eredménye a világegyetemben található
kémiai elemek egy csoportjának
keletkezésével foglalkozik.
A kémiai elemek döntő többsége csillagok belsejében, az úgynevezett nukleoszintézis során
keletkezik. A könnyű elemek a csillag energiatermeléséért is felelős fúziós reakciók
termékei. A magfúzió a vasnál viszont megáll, a csillag utolsó nukleáris energiatartaléka ezzel kimerül. Hogyan keletkezhetnek akkor
a vasnál nehezebb elemek is?
Jelenlegi ismereteink szerint ezek többsége
neutronbefogási reakcióban jött létre – az úgynevezett asztrofizikai s- és
r-folyamatokban. Az s-folyamat kis és közepes tömegű csillagokban zajlik, míg
az r-folyamat valószínűleg csillagrobbanásokban vagy összeolvadó
neutroncsillagokban megy végbe.
Pár tucat stabil, proton-gazdag izotóp azonban nem jöhet
létre ezekben a folyamatokban. Ezeket a Se és Hg között található izotópokat
nevezzük p-izotópoknak. A kiterjedt asztrofizikai és magfizikai kutatások
ellenére a p-izotópok eredete még homályos. A leginkább elfogadott elképzelés
szerint nagy-tömegű csillagokban a már jelenlevő nehéz izotópok fotonok által
kiváltott bomlása révén keletkezhetnek a p-izotópok. Ez az úgynevezett
gamma-folyamat magas hőmérsékletet igényel, ami robbanásos asztrofizikai
események velejárója. Ennek egy lehetséges helyszíne a II. típusú,
mag-összeomlásos szupernóva robbanások O/Ne rétege.
Habár a modellek szerint a nagytömegű csillagokban zajló
gamma-folyamat valóban vezethet p-izotópok keletkezéséhez, a modellek nem
képesek kellő pontossággal leírni a megfigyelt p-izotóp gyakoriságokat. Ezt a
problémát alternatív asztrofizikai helyszínek figyelembevételével részben
orvosolni lehet, ám a folyamat magfizikai oldala is jelentős bizonytalanságokat
rejt. Ennek oka az, hogy a gamma-folyamatok modellezésében főként radioaktív magokon lejátszódó reakciók sokaságát kell figyelembe
venni, amiknek a tulajdonságai csak számításokból ismertek, kísérletileg nem.
A meteoritok elemösszetételének
vizsgálatából nyert adatok egyrészt a
p-izotópok gyakoriságáról
tájékoztatnak,
másrészt megszorítást adnak a
p-izotópok más folyamatokban (pl. protonbefogási
reakciókban) történő keletkezésének
lehetséges hozzájárulására is.
A közleményben a kutatók
részletesen taglalják az
említett gamma-folyamat magfizikai
bizonytalanságát. Ezek pontosítása
érdekében
elvégzendő kísérletek jellemző módszereit
veszik szemügyre, valamint a
modellszámítások eredményeivel
történő összehasonlításból
levonható
következtetéseket elemzik. Áttekintik a
gamma-folyamat jelenlegi asztrofizikai
modelljeit, a szükséges magfizikai adatokat, illetve a
meteoritok
izotóparány-méréseiből a gamma-folyamatra
nyerhető információkat. A modellek
áttekintése után a
továbbfejlesztésük lehetséges módjait
vizsgálják néhány új
eredmény bemutatásán keresztül, s
összességében így egy lépéssel
közelebb
kerülhetünk a kémiai elemek
keletkezésének megértésében.
2013. május
Negatív
töltésű hidrogén ionok
avagy
Negatív hidrogénionok keletkezése 7 keV-es OH++Ar és OH++aceton ütközésekben:
Egy általános mechanizmus hidrogént tartalmazó molekuláris rendszerekre
Formation of negative hydrogen ions in 7-keV
OH++Ar and OH++acetone collisions:
A general process for H-bearing molecular species
PHYSICAL REVIEW A 87, 032718 (2013)
Szerzők: Zoltán Juhász, Béla Sulik, Jimmy Rangama, Erika Bene,
Burcu Sorgunlu-Frankland, François Frémont and Jean-Yves Chesnel
Az
MTA Atommagkutató Intézet (Atomki) egyik legújabb tudományos eredménye a
negatív töltésű hidrogén ionokat veszi szemügyre. Tudjuk,
hogy a hidrogén a világegyetem leggyakoribb eleme, és szerepe az élővilágban is
kulcsfontosságú. Az is közismert, hogy a környezetünk
dolgai olykor-olykor elektromosan töltöttek. A kémiai elemek atomjai és akár az
azokból alkotott molekulái a nyugalmi állapotukhoz képest elektronokat
veszítenek el, vagy akár fölöslegben birtokolhatnak is. Ilyenkor beszélünk
ionokról.
A cikkben az elektron-többletes, azaz
negatív töltésű hidrogén ionokról van szó, amelyeket szokás még hidrogén
anionnak
is, hidridnek is nevezni. A csillagközi tér egyik
fontos fényelnyelő közegét a hidrogén anion
alkotja,
amely a nap külső burkában, az ún. fotoszférában
is előfordul, emiatt folytonos a Nap színképe. A hidrogén anionnak nincs stabil gerjesztett állapota. Igen
könnyű róla egy elektront eltávolítani. Az ehhez szükséges energia, az ún. első
ionizációs potenciál 0.75 eV értékű, ami igen alacsonynak számít (egy elektron energiája 1
eV, ha 1 V potenciálkülönbséget fut be). El tudja tehát nyelni a 0.75 – 4.0 eV
tartományba eső energiájú fényt, ez pedig a az infravöröstől kezdve a látható
fény teljes spektrumát jelenti.
H- ionok keletkezhetnek plazmában, valamint ionok és gázok ütközéseiben. A protonok atomokkal és molekulákkal ütközve azoktól
két elektront is elvehetnek. H- ionok létrejöhetnek hidrogént
tartalmazó molekulák vagy molekulaionok ütközésekor is. Ennek egyik útja, hogy
a molekula az ütközésben elektront vesz fel, de magasabb energiaállapotba is
kerül. Egy ilyen gerjesztett molekula szét is eshet, méghozzá úgy, hogy az
egyik töredék egy negatív hidrogén ion lesz.
Egy másik lehetőséget a kutatók
most fedeztek fel, erről szól a hónap
cikke. Ismert, hogy molekulák nagy sebességgel
történő találkozásakor az egyes
atomok közel kerülhetnek egymáshoz és
ütközéseik során közvetlenül
kiüthetik
egymást a molekulákból. Olyan ez, mintha
gyengén összeragasztott billiárd
golyók közül ütnénk ki az egyiket egy nagy
sebességű másik golyóval. A
meglepetést az okozta, hogy a molekulákból ilyen
módon kiszakított protonok
jelentős hányada (néhány
százalék) két
elektront is magával visz, és negatív
hidrogénionként távozik.
Az Atomki kutatói nemzetközi együttműködésben, a franciaországi GANIL
kutatóintézetben molekulaionokat
ütköztettek atomokkal és molekulákkal. A
kilépő elektronok szög- és
energiaeloszlását mérve negatív
hidrogénionokat is
észleltek. Ezek a H- ionok nagy energia- és impulzusátadással járó
kéttest-ütközésekben keletkeztek. Mind a lövedéktől, mind a céltárgy
molekuláitól származó ionok jól megfigyelhetőek voltak. Ez arra utal, hogy az
ún. napszél energiatartományában jelentős hozammal keletkezhetnek H- ionok
minden olyan ütközésben, ahol valamelyik molekuláris partner hidrogént is
tartalmaz.
A megfigyelések szerint a direkt
ütközések során kiütött protonok 1-2
%-os
valószínűséggel ragadnak magukkal két
elektront. A H-
ion speciális
tulajdonságai, erős reakcióképessége miatt
ez az arány jelentősnek mondható. A
negatív hidrogén ionok keletkezése tehát
sokkal általánosabb a vártnál és
speciális kiinduló molekulaállapot sem
szükséges hozzá.
Az új eredmények
jelentőségét jól mutatja, hogy élő
szövetek ionokkal
történő besugárzáskor pl., mind a
vízmolekulák, mind a szerves molekulák
bocsájthatnak ki ilyen ionokat. Ugyancsak fontos lehet ez a H-
keltési folyamat a csillagok felszínén és a
bolygók légkörében lezajló
jelenségek megértése szempontjából.
2013. április
Szerzők: A. Krasznahorkay, N. Paar, D. Vretenar, M.N. Harakeh
A neutronbőr-vastagság pontos mérése nemcsak azért fontos, mert ez egy alapvető jellemzője az atommagoknak, hanem azért is, mert ennek értéke meghatározza a magfizikai állapotegyenlet szimmetria-tagját. A szimmetria-energia pontos ismerete alapvetően fontos a neutron gazdag atommagok szerkezetének értelmezéséhez, valamint a nukleáris asztrofizikai szempontból meghatározó neutron-gazdag anyag modellezéséhez is.
Az atommagokban fellépő korrelált (kollektív) rezgések, az óriásrezonanciák vizsgálata különösen alkalmasnak bizonyult a neutronbőr-vastagság meghatározására. Az elmúlt évtizedekben folytatott kutatásaink célja óriásrezonanciák gerjesztésén alapuló különböző, a radioaktív nyalábokban is alkalmazható módszerek kidolgozása volt.
Nemrég egy új módszert javasoltunk, ami az anti-analóg dipólus óriásrezonancia (AGDR) (p,n) reakcióban történő gerjesztésén alapszik. Az AGDR gerjesztési energiája érzékenyen függ a neutronbőr vastagságától, és így az AGDR energiájának mérésével a neutronbőr vastagsága meghatározható. A jelen munka célja azon elméleti előrejelzések ellenőrzése volt, amelyek segítségével, az AGDR energiák ismeretében a neutron-bőr vastagságokat meghatározhatjuk.
Az AGDR és IAS energiakülönbségére vonatkozó számításainkat relativisztikus proton-neutron kvázi-részecskés véletlen fázisú közelítésben (pn-RQRPA) végeztük, amik jól reprodukálták az Sn izotópláncra eddig ismert AGDR energiáit, valamint az ismert neutronbőr-vastagság értékeit is. Megmutattuk, hogy az AGDR energiájának -- sűrűségfüggő effektív kölcsönhatásokkal különböző szimmetria energiát feltételezve -- számított értékeinek a kísérleti adatokkal való összehasonlításával a neutronbőr-vastagság pontosan meghatározható. Az124Sn-re például ΔRpn = 0.21 ± 0.05 fm értéket kaptunk. Ez az eredmény nagyon jól egyezik a korábban publikált adatokkal.
Az AGDR módszer sikeres tesztje megteremti a lehetőségét számunkra, hogy a módszert neutron-gazdag egzotikus magokra is alkalmazzuk, amelyek a radioaktív nyalábok előállításával egyre inkább elérhetővé válnak.
A New Boson with a Mass of 125 GeV Observed with the CMS Experiment at the Large Hadron Collider
Science 21 December 2012: Vol. 338 no. 6114 pp. 1569-1575
CMS Kollaboráció
Társszerzők az Atomki-ból: Béni Noémi, Czellár Sándor, Fenyvesi András, Horváth Dezső, Molnár József, Pálinkás József, Szillási Zoltán
A CERN (Genf, Svájc) Nagy Hadronütköztetőjénél (LHC) folyó CMS (Compact Muon Solenoid) kísérlet egyik célja annak ellenőrzése, hogy proton-proton ütközések során megfigyelhetők-e a Standard Modell Higgs-bozonjának γγ, ZZ, W+W-, τ+τ-, és bb bomlási módjai.
A CMS a háttér feletti eseményszámokat detektált 125 GeV nyugalmi tömeg körül. Az eltérés statisztikai szignifikanciája 5σ standard deviáció. A megfigyelést egy új bozon létezésével értelmezik. A ZZ valamint a kétfotonos elbomlási módok vizsgálata azt mutatja, hogy az új bozon spinje 1 -től eltérő és a nyugalmi tömege 125.3 ± 0.4(stat.) ± 0.5(syst.) GeV. Az új részecske 5.8 standard deviációval megfeleltethető a Standard Model Higgs-bozonjának.
További megfigyelések szükségesek annak eldöntéséhez, hogy valóban a Standard Model Higgs-bozonjáról, vagy valami más új részecskéről van-e szó. Az utóbbi eset az anyagi világ egy olyan tartományának létezésére utalna, amelynek leírásához nem elegendő az elemi részecskefizika Standard Modellje.
Az Atomki 1997 óta tagja a CMS kollaborációnak. Az Atomki a hadron kaloriméter rendszer un. very forward kaloriméterének (HF-HCAL) és a müonok detektálására szolgáló rendszernek a kifejlesztésében vett részt. Az Atomki jelentős szerepet vállalt a müon kamrák egy részét pozícionáló és irányzó optikai-elektromechanikai rendszer (Barrel Alignment Monitor, BAM) Modules for the Alignment of the Barrel (MABs) nevű elemeinek kifejlesztésében és megépítésében és részt vesz a rendszer üzemeltetésében is.
Az Atomki számos sugárkárosodási vizsgálatban is közreműködött a fejlesztések során. Azokat a várható sugárkárosodási hatásokat modellezték, melyeket gamma fotonok, elektronok, protonok, neutronok, elektromágneses és hadron záporok válthatnak ki a CMS sugárzási környezetében történő működtetésre kifejlesztett elektronikai, elektronikai-fotonikai és optikai eszközökben és rendszerekben.
2013. február
Szerzők: Kovács Tamás György és Pittler Ferenc
Jelen munkánkban megmutattuk, hogy a kvark-gluon plazmában az alacsony kvark állapotok Poisson statisztikát követnek, vagyis az egyes állapotok egymástól függetlenek. Ennek oka, hogy az állapotok térben erősen lokalizáltak, így a rendszer kis fluktuációinak hatására nem tudnak keveredni. Kimutattuk, hogy az állapotok lokalizációs hossza gyorsan csökken a hőmérséklet növelésével. Különösen érdekes, hogy csak a legalacsonyabb energiájú kvark állapotok lokalizáltak, azok, amelyek az alacsony-energiás fizika szempontjából a leglényegesebbek. Az energiaspektrumban fölfelé haladva a lokalizáció fokozatosan megszűnik és a magas energiájú állapotok ismét véletlen mátrix statisztikát mutatnak. A lokalizált és delokalizált állapotokat elválasztó ún. mobilitási határ a hőmérséklettel gyorsan növekszik, tehát magas hőmérsékleten egyre több állapot lesz lokalizált. Jelenleg a jelenség jobb megértésén és fizikai következményeinek vizsgálatán dolgozunk.
Ez a jelenség, melyet először figyeltünk meg erősen kölcsönható rendszerben, szoros analógiát mutat a szilárdtest fizikában régóta ismert Anderson lokalizációval. Ennek lényege, hogy szennyezők hatására a vezetési sáv szélén lokalizált, Poisson statisztikájú elektron állapotok alakulnak ki. A szennyező-koncentráció növelésével a sáv szélén egyre több állapot lesz lokalizált, a mobilitási határ a sáv közepe felé tolódik.
2013. január
Physical Review E 86 (2012) 061404
Szerzők: Nándori István, Rácz Judit
Ezért született meg az Atomkiban az a hosszú távú kutatási téma, melynek célja a cirkulárisan polarizált külső tér esetén kapott relaxáció elméleti és kísérleti tanulmányozása. A témában már készült egy atomkis publikáció az izotróp, egy-részecske relaxációját elméleti úton tárgyaló esetre. A kísérleti eredményekkel való pontosabb összehasonlításhoz azonban szükség volt az anizotrópia figyelembe vételére.
A jelen munkában általánosítottunk az anizotróp esetre, ahol az anizotrópia-tér a forgó külső tér forgástengelyével egybeesett (statikus tér nélkül, egytengelyű anizotrópiát feltételezve). A mágnesezettség dinamikáját illetve a relaxációt leíró egyenletet megoldva megmuttuk, hogy az anizotrópia figyelembe vételével nem lehet nagyobb energiaveszteséget elérni cirkulárisan polarizált tér esetén. Tehát előző munkák eredményét is felhasználva megállapítható, hogy az energiaveszteség lineárisan polarizált izotróp esetben adódik a legnagyobbnak. Az eddig kapott eredményeket azonban befolyásolhatja a termikus fluktuációk pontosabb figyelembe vétele, amely a kutatómunka következő lépése, mind izotróp, mind anizotróp esetre számolva.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Támop-4.2.3-12/1/ KONV-2012-0057 Megérthető-elérhető fizika
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------